Aktuálně probíhá pandemie koronaviru, lidé jsou v domácí karanténě a ze všech stran na nás útočí vražedný virus články, videa, podcasty a příspěvky se zaručenými tipy, jak být produktivní na home officu. Zpravidla se ve všech dozvíte ty samé rady jako že nemáte pracovat z postele, máte se hezky obléknout, dělat si pauzy a podobně. Chápu, že přechod z kancelářského života na práci z domova je pro mnoho lidí obrovský šok, ale upřímně řečeno, i já, která pracuju z domova už pěkných pár let a považuju se tedy za docela ostříleného home office znalce, jsem měla poslední týden dost velké problémy být skutečně produktivní. Ono mít hezky vybavené prostředí pro práci a pěkně se ráno nachystat je sice fajn, ale když vám myšlenky pořád utíkají k tomu, že tu máme situaci, kterou jsme nikdo ještě nezažili, ekonomika dostává pořádnou ťafku, a tak dále, a vaše vlastní práce vám proto přijde zbytečná a nedůležitá, tak se u vás velmi snadno uhnízdí takzvaný KOPR – Ku*evský Odpor k PRáci.
Můj muž v pátek prohlásil, že je na tom podobně, ale že jeho stav už snad ani není KOPR, ale spíš SAKO – tedy Stav Absolutního KOpru. Co tedy s tím, když se vám fakt vůbec, ale vůbec nic dělat nechce a radši byste prováleli den u Netflixu nebo YouTube? Tady máte pár tipů, co pomáhá mně.

1) produktivní pauzy
Pokud se zaboha nemůžu donutit začít něco dělat, vyhlásím produktivní pauzu s jasně stanoveným koncem. Řeknu si třeba, že „dobře, přesně za půl hodiny se na to vrhnu!“ a tu půlhodinu vyplním třeba tím, že půjdu dát nádobí do myčky, dám vyprat, a nebo si třeba pustím nějaké vzdělávací video na YouTube nebo si přečtu zajímavý článek z oboru. Ideálně by mi ale činnost, kterou pauzu vyplním, měla něco dát – nemělo by to být jen koukání na nějaký hloupoučký vlog nebo díl seriálu, ale buď činnost, po které budu mít dojem, že jsem už něco splnila, a nebo obsah, který mě inspiruje nebo namotivuje.
Jestli nevíte, jak takovouhle pauzu strávit, můžu doporučit třeba:
- Forbes otevřel až do konce března zdarma svůj archiv – více informací zde. Protože pokud vás ani čtení o tom, jak jsou ostatní úspěšní, nedonutí jít něco dělat, tak už nepomůže nic :D
- Jirka Rostecký ze serveru Mladý Podnikatel začal v karanténě točit rozhovory na dálku o byznysu a vlivu COVID-19 na freelancery a podnikatele. Pustit si je můžete tady.
- Vzdělávací videa můžete najít kromě YouTube například na Skillshare (placený web, ale jsou zde i kurzy zdarma) nebo česky na Seduo.cz (také i kurzy zdarma).
- Chcete-li si vylepšit angličtinu, mrkněte třeba na archiv newsletterů od Anglofila nebo na jeho kvízy, a nebo si můžete pustit nějaké ze super videí sympatické blondýnky English with Lucy.

2) Cvičení
To jste nečekali, co? :) Ano, trochu to souvisí s předchozími produktivními pauzami – ale když jsem obzvlášť líná a je mi prostě tak nějak meh, donutím-li se jít si třeba jenom na chvilku zacvičit, protáhnout se, tak si u toho a) vyčistím hlavu a b) mám hned dojem, že jsem už něco dokázala, a je pro mě snazší donutit se i do dalších věcí, do kterých se mi zas až tolik nechce. A pokud se ani po cvičení nedokopu udělat to, co jsem odkládala – hej, aspoň jsem se hýbala, a i to se počítá.
Moje tipy na super cvičení doma jsou:
- FitFab Strong, samozřejmě. Andy a jejímu týmu neskutečně fandím, jejich cvičení je super, zábavné, v češtině a navíc teď v karanténě každou neděli vypouštějí další nové video!
- Yoga with Adriene – ještě před pár lety jsem při slově jóga obracela oči v sloup. Ale někdy se mi prostě nechce si dát do těla a zpotit se až na zadku u videí od FitFabu. Adriene má na kanále i seznamy videí podle délky, kde najdete kratší desetiminutovky tak akorát na to si odskočit od počítače, ale také videa podle toho, s čím právě potřebujete pomoci – ať je to zvýšení soustředění nebo třeba bolest zad.
- Les Mills on Demand/BollyX on Demand apod. – existuje spousta dalších placených portálů s různými typy cvičení. A většina z nich má obvykle pár lekcí zdarma na YouTube, stačí hledat. Vzhledem k tomu, že jsem přes 10 let tancovala orientální tance, tak když jsem objevila BollyX, což je víceméně kombinace bollywoodského tance a cvičení, trochu jsem tomu propadla. Když se tedy chci spíš vyblbnout a zlepšit si náladu, jdu si zatancovat BollyX.

3) atmosféra pro soustředění
Potřebuju-li se na něco opravdu soustředit, pár drobností mi pomůže vytvořit si tu správnou atmosféru. Ne, nebudu vám tady radit žádné aplikace na blokování sociálních sítí a podobně – ty totiž mně jako člověku, jehož valná většina práce se odehrává právě na sociálních sítích, většinou prokážou spíš medvědí službu.
Co tedy pomáhá mně:
- směs éterických olejů Pracovní od Nobilis Tilia – tahle směs olejíčků na mě opravdu zabírá a jsem schopná se mnohem lépe soustředit, když mi v pracovně voní. Nobilis Tilia prodává také malé keramické destičky, na které můžete olejíček nakapat. Já ji mám hned u počítače spolu s lahvičkou olejíčku. Jen pozor, kapiček stačí opravdu jen malinko, jinak může být vůně moc intenzivní a vás z ní začne bolet hlava (#vyzkoušenozavás).
- playlisty pro soustředění – najdete na Spotify i Apple Music a jedná se obvykle o takový ten nenásilný hudební podkres, který skoro ani nevnímáte a mně se u něj pracuje docela dobře.
- Dewo – Dewo je aplikace, kterou si nainstalujete do počítače a telefonu a ona podle toho, co právě děláte, pozná, kdy děláte mělkou práci a kdy se noříte do té hluboké, a v tom okamžiku vám vypne notifikace na telefonu i počítači (a v mém případě i na hodinkách). Přestanou vám tedy dočasně chodit upozornění na nové maily, úkoly v nástroji pro projektový management, zprávy na Messengeru nebo Slacku, zkrátka máte opravdový klid na práci. A když aplikace pozná, že už vaše soustředění pominulo, zase vám notifikace sama zapne. Tuhle appku tedy můžu fakt doporučit – je sice zatím myslím jen v beta verzi, ale za mě funguje velmi dobře.

4) meditace
Jo, tak tohle bych taky nikdy neřekla, že napíšu :D Meditace mi vždycky přišla jako nějaký strašný hipsterský buzzword nebo něco, co se odehrává jen na Bali na jógovém retreatu. Vlastně mi to slovo vadí doteď, kvůli tomu, jak je zprofanované, ale musím uznat, že uklidnit mysl a urovnat si myšlenky opravdu pomáhá k tomu, aby se člověk dokázal lépe soustředit na to, na co potřebuje.
Jestli jste tedy taky meditační začátečníci jako já, může vám pomoct koronavirová nabídka od aplikace Balance – nabízejí teď rok premium členství v jejich aplikaci zdarma. Balance je aplikace plná řízených meditací, které se přizpůsobují vašim potřebám podle toho, jak odpovídáte na otázky, a taky ji můžu doporučit.

5) blokování času
Pokud nic jiného nezabírá a navíc se blíží nějaký důležitý termín, uchyluji se k tzv. time blockingu, tedy blokování času. K téhle metodě plánování jsem si dlouho hledala cestu, protože všechna ta videa na YouTube, kde zastánci téhle metody ukazovali, jak si v Google kalendáři blokují čas na úplně všechno včetně čůracích přestávek, mě spíš vyděsila a připadala mi moc komplikovaná.

Teprve před pár týdny jsem ale zjistila, že mi stačí si časové bloky zvýraznit na papíře v diáři v den, kdy je zrovna potřebuju, a docela mi to otevřelo nové obzory.
O co se jedná – znamená to, že si (pracovní) den rozplánujete, jako kdybyste si dávali schůzky sami se sebou. Já vím, zní to úplně praštěně, ale fakt to dává smysl. Napište si, kdy a jak dlouho budete řešit e-maily, kdy a jak dlouho budete pracovat na té prezentaci, kdy se vrhnete na report pro klienta. Uvědomíte si díky tomu mnohem líp, kolik času na práci ten den reálně máte (nejspíš zjistíte, že ho máte vlastně mnohem míň, než jste mysleli), a donutí vás to s ním podle toho zacházet. Zvlášť pokud teď na home office máte nějaké naplánované videohovory s kolegy, tahle metoda vám může pomoct ze zbylého času vytlouct co nejvíce.

Nemá to být buzerace, neměli byste být v neustálém stresu, že něco nestíháte. Zároveň si ale snadno uvědomíte, že ta půlhodinka, kterou jste chtěli věnovat vyřešení e-mailů, byl dost špatný odhad a na e-maily si musíte času vyhradit víc – díky čemuž dokážete lépe plánovat příště.
Získáte mnohem lepší představu, které úkoly vám trvají jak dlouho, a už nebudete končit den s přetékajícím to-do listem, protože jste si mysleli, že toho za den stihnete 3x tolik, než jste reálně zvládli.
Máte-li v diáři takhle dané bloky, kdy máte na čem pracovat, eliminujete prokrastinační chvilky. Protože vám zároveň v hlavě běží hodiny a řeknete si – „do prčic, na ten report jsem měla hodinu, ze které jsem ale už půl hodiny promrhala na Facebooku! Za půl hodiny ho přece nestihnu. Takže pak budu mít o půl hodiny míň i na tu prezentaci…“ a tak dále. A nebo si díky tomu uvědomíte, že máte-li mezi dvěma hovory hodinu pauzu, nemá smysl pokoušet se udělat nějaký větší kus práce, ale spíš si tam můžete naplánovat svačinu, cvičení a nebo mělkou práci na e-mailech a podobně.
Takhle napsané to všechno zní hrozně logicky – ale mnohdy vám to dojde až v okamžiku, kdy si budete den opravdu půlhodinu po půlhodině kreslit na papír (tak jako mně).

To by byly moje tipy, jak zatočit s tím, když se vám do ničeho nechce.
Jak s KOPRem bojujete vy?
Disclaimer 1: Tento článek není nikým sponzorovaný, všechny názory jsou moje vlastní, díky za optání.
Disclaimer 2: Ano, jsem bezdětná, a ano, tyto tipy pravděpodobně rodičům, co jsou teď doma s dětmi, nepomůžou.
Klári, moc děkujeme za zmínku a super článek!
Díky za přečtení a za to, co děláte :)
Klári,
krásný článek. Já jsem momentálně ve fázi SAKO, takže mě tvé tipy posunuly o kousek dál. Ať se daří!