Vracet se v noci ztemnělou ulicí nebo parkem domů, nebo nedejbože dokonce muset jít někudy, kde to úplně neznáte, není nic příjemného, to mi asi dáte za pravdu. Britská pojišťovna Direct Line ale vymyslela, jak tenhle problém zmírnit pomocí moderních technologií. Konkrétně dronů.
Městečko Petworth v Západním Sussexu je v Británii známo tím, že má jedny z nejnebezpečnějších silnic. Proto si pojišťovna Direct Line vybrala právě tohle místo pro spuštění beta verze projektu Fleetlights.

Zdroj: directline.com
Lidé z téhle oblasti si tedy pomocí mobilní aplikace mohou přivolat autonomní drony (kvadrokoptéry nebo oktokoptéry), vybavené silnými reflektory. Pomocí GPS v mobilu pak tyto drony člověku svítí na cestu.
Jak ukazuje promo video projektu, drony zvládají následovat jak člověka, tak i auto, takže jedete-li v noci do serpentin, které moc neznáte, můžete si přivolat Fleetlights, aby vám posvítily. Jakmile pak dorazíte do cíle nebo místa, kde už světlo nepotřebujete, stačí v aplikaci jediným dotykem drony zase poslat pryč.

Zdroj: directline.com
Video je tedy na můj vkus trochu moc utahané, mluví v něm ale mladá servírka, která se prý odmalička bojí tmy, a záchranář, který se často potřebuje rychle ale bezpečně dostat k místu, které nezná, což jsou oba dost silné příklady, proč tenhle projekt dává smysl.
V beta verzi projektu zatím obstarává světlo 20 dronů, které jsou „ustájeny“ v depu, v němž sedí i operátor, který určuje, které drony kam vyšle. Jakmile dronům dochází baterie, vrátí se samy do depa k dobití. Jednotlivá depa by měla být rozmístěna tak, aby se jejich obslužné plochy částečně překrývaly, takže pokud byste jeli/šli delší trasu, patrně by se nad vámi drony střídaly, aby jim nedošla šťáva a aby nepřesáhly svůj rámec doletu. Pokud vím, nejnovější DJI Phantom 4 má dolet až 6 kilometrů, baterie mu ale vydrží na cca 20 minut – s vylepšováním technologií se ale i tyhle specifikace budou určitě vylepšovat.
Samozřejmě než by se tato služba mohla rozšířit, musí se vyřešit nejen technické, ale hlavně také legální problémy. Pojišťovna nicméně tuto technologii vyvíjí jako open source, takže by si ji v budoucnu mohly další firmy adaptovat podle svého.
Vzhledem k tomu, že drony bývají zpravidla vybaveny kamerami, dokážu si představit i možnost, že by například tenhle „světlonoš“ uměl zareagovat na hlasité zvuky nebo výkřiky a začal natáčet co se děje, aby tak mohl lépe bránit přepadením či znásilněním, a samozřejmě by se neskutečně hodil při hledání nezvěstných, případně zraněných turistů a podobně.
Zkrátka a dobře, za mě rozhodně palec nahoru, a zvlášť se mi líbí, že se za tuhle službu postavila pojišťovna – je to relevantní, je to inovativní, prostě super propagace a budování pověsti značky jako toho, komu na vás fakt záleží.
Napsat komentář